Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın

Zeynep 26.04.2018 5

(Dünya Kitap Günü 21-30 Nisan)

Okumakla tezahür edilen bilginin, insan hayatını yönlendirerek şekillenmesinde büyük rol oynadığını görmekteyiz. Kitaplar gelişimin büyük evresini tamamlamakla birlikte fikir gelişimini de sağlayarak iletişimi güçlendirmiştir.

Eski çağlardan bu yana süregelen davranış, kitap gelişimini ve bununla birlikte kütüphanelerinde artmasını sağlayarak insan hizmetine sunulmuştur.

Geçtiğimiz günlerde çocuklara armağan edilen 23 Nisan yalnızca Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmakla kalmamış, büyük yazarlarında unutulmaması için bu özel günün seçilmesi etkili olmuştur.

William Shakespeare (23 Nisan 1616), Miquel Cervantes (22 Nisan 1616), Tom Sawyer(21 Nisan 1900) gibi büyük yazarların yanı sıra Abdülhak Hamit Tarhan , Şevket Rado, Sabahattin Ali, Kemal Tahir’in gibi isimler yakın tarihlerde hayata veda etmişlerdir.

Dünya Ülkelerinin Okuma Düzeyi?

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde okuma düzeyi, ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Asya ülkeleri arasında çok okuyan ülkelerden Hindistan, haftalık 11 saatle birinci sırada yer almıştır. Sıralamaya göre Tayland, Çin, Filipinler, Mısır olarak devam ederken Türkiye de bu ülkelerden oldukça geri kalmıştır.

Avrupa ülkelerinde ise Estonya ilk sırada bulunurken Finlandiya ve Polonya onları izlemiş; araştırmalar sonucu Türkiye okuma oranı İspanya, Hollanda ve birçok Avrupa ülkesini geride bıraktığı görülmüştür.

Türkiye de 100 kişiden sadece 4’ünün kitap okuduğu bulgusuna saptanmış,, istatistikler sonucu haftalık ortalama 5-6 saati göstermiştir.

Dünya Kitap Günü’nün amacı nedir?

Çağımızın buluşlarıyla kitap, dergi, gazete gibi yayın organları artık birçok okuma işlevini kolaylaştırmakta. Bu sayede bilgiye ulaşım daha kolay bir hale gelmiş ve toplum düzeyi gün geçtikçe artış göstermiştir.

Düşünce ve ifadeyi özgürleştirerek, toplumu saygıya teşvik etmek, bunun yanında kitabın değerini ve okuma alışkanlığının öneminin dünya genelinde vurgulanması amaçlanmıştır.

Neden Kitap Okumalı?

“Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır” demiş Maksim Gorki. Bu sözüyle soruyu yeterince cevaplamış olacak ki insanlar okumanın tadına vardıklarında daha geniş düşünmeye başlamışlardır.

İnsanın açlığını gidermesi gibi ruhun açlığını da giderme ihtiyacı olacaktır. Belirli seviyelerle bilgilenerek ruhunu doyurması, insan aklı doğrultusunda düşünceyi geliştirecektir.

Düşünen bireylerin oluşturduğu toplumda kültür düzeyi artacak bu da hem insanlar arasında iletişimi güçlendirecek hem de dünya üzerinde okuma düzeyini artıracaktır. Okumak sadece ruhu doyurmakla kalmayıp, dinlenmesini de sağlayacaktır.

Nasıl Değerlendirilmeli?

Dünya Kitap Günü ve bu günü içime alan hafta insanların bilinçlenmesinde büyük rol oynayarak okumanın önemine bir kez daha vurgu yapmıştır.

İnsanların keyif alarak bu bilince ulaşması için kütüphaneler kurulmuş, sessiz ortamlar sağlanmıştır.

Bunlardan en büyüğü, 470 farklı dilde, 160 milyon kitap bulunan Amerikan Kongre Kütüphanesidir. Yıllık 1.75 milyon ziyaretçisi vardır. Britanya Kütüphanesi, New York Halk Kütüphanesi, Rusya Devlet Kütüphanesi, Ulusal Diet Kütüphanesi(Japonya), Fransa Milli Kütüphanesi, Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, Çin Ulusal Kütüphanesi de dünya üzerinde bulunan büyük kütüphaneler arasında yer almaktadır.

Türkiye de bulunan Atatürk Kitaplığı (İstanbul) 500 bine yakın kitapla hizmet vermekle birlikte Beyazıt Devlet Kütüphanesi(İstanbul), İslam Araştırmaları Merkezi (İstanbul), Milli Kütüphane(Ankara), İzmir Milli Kütüphane(İzmir) ve İnebey Yazma Eser Kütüphanesi(Bursa) büyük kütüphanelerdendir. Bunların yanında küçük halk kütüphaneleri de insanlara hizmet vermek amacıyla her şehirde bulunmaktadır.

Son olarak siz telaşsız, sessiz ve keyifli bir ortamda kitaplarınızı okurken; İtalyan Düşünür Umberto Eco ve Sinemacı Jean-Clocude Carriere ‘ nin söylediği “ Kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın!” sözünü hatırlatmak istiyorum.

Keyifli okumalar.

Zeynep Korkmaz

Zeynep Korkmaz

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir