Evrim Kuran’ın “Telgraftan Tablete” kitabına yoğun ilgi

Evrim Kuran’ın “Telgraftan Tablete” kitabına yoğun ilgi

Mehmet Fahri 16.07.2018 5

Telgraftan Tablete kitabını imzalayan Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, “Aslında her jenerasyon kendi yaşam parçacığını taşıyor. Asıl olan, bu parçaların dokusunu bozmadan, birlikte nefis bir ‘takımada’ oluşturabilmek.” diyor.

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran’ın “Telgraftan Tablete” kitabı için Arkadaş Kitabevi Atlantis Mağazası’nda gerçekleştirilen imza günü, yoğun ilgi gördü.

Yazar Evrim Kuran, Telgraftan Tablete kitabında hem Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını kendi ailesinden özel anı ve hikayelerle X Kuşağı’ndan Y ve Z Kuşağı’na kadar karakteristik özellikleri ile anlatıyor hem de o döneme damga vuran insanlar ve olaylar üzerine yaptığı kuşak araştırmalardan elde ettiği birbirinden önemli bilgileri gözler önüne seriyor. Yazar, Türkiye üzerine önemli bulguları da kitabında keyifli bir sohbet tadında anlatarak, okuyucu ile paylaşıyor.

Kitabın arka kapağında okuyucuya; “Yirmibirinci yüzyılın ilk yılından bu yana kuşaklar üzerinde çalışıyorum. Bir kuşağı anlamak bir dönemi anlamaktır. Bir dönemi anladığınızda paradigmanın kıskacına sıkışmaktan kurtulursunuz. Ve sizin gibi olmayanları kendinize ait yargılarla değil, onlara ait gerçeklerle görmeniz mümkün olur. Bu mümkün olduğunda ise dönüşürsünüz.” diyen Yazar, Telgraftan Tablete kitabını yazma amacını açık ve anlaşılır bir şekilde şöyle ifade ediyor: “Türkiye’de ve dünyada yaşayan 5 kuşak var. Bu kuşaklar yaşadıkları dönem itibariyle birbirinden son derece farklı özelliklerle geliyorlar. Ben Türkiye’nin yaşayan  kuşaklarını Cumhuriyet tarihinden başlayarak Türkiye’nin değişimiyle birlikte anlatmak istedim. Bunu yaparken değişik bir kurgu kullandım. Kendi aile hikayelerimi anlattım. Büyükbabam Ali, Türkiye’nin ilk kuşağı, oğlum Ali Türkiye’nin son kuşağı. Buradan gelerek yaşayan 5 kuşağı özel hayatından, aile hikayelerinden tarayarak anlatmaya çalıştım. Bu kurgu da ilgi çekti. Kitabın içinde gençlik araştırmaları gibi çok önemli araştırmalar ve Türkiye’nin geleceği ile ilgili önemli bulgular da var.”

Kuşaklar ve tanımları ile ilgili konuşan Yazar şöyle devam ediyor: “Türkiye’de nüfusun önemli bir kısmı Y kuşağından oluşuyor. Y Kuşağı 1980 – 1999 yılları arasında doğduğu kabul edilen kuşağa verilen isim. Türkiye nüfusunun yüzde 32’si  yaklaşık 26 milyon insan bu kuşağa ait. Dolayısı ile bu jenerasyonun istihdama dahil edilmesi, iş bulması, eğitim alanında kendine yer bulması, daha iyi eğitim alması ülke ekonomisine ve refahına katkı koyacak bir şey. Dolayısı ile ben bu kuşağa çok önem veriyorum fakat Türkiye’de ise yeterince önem verildiğini düşünmüyorum. Artık Y’ler büyüdü fakat Z’ler yakında iş hayatına girmeye başlayacak. Z Kuşağının daha anlamlı, daha barışçıl ve sakin bir hayat beklentileri var. Bugünün dünyası buna pek cevap vermiyor. Aileler, okullar ve şirketler Z Kuşağını daha iyi anlamalı, dinlemeliler. Ülkemizde 25 milyon civarında Z Kuşağı var ve bunlar  dünya vatandaşı olmaya meyilli bir kuşak. Türkiye nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan ve bugünkü iş yaşamında önemli ölçüde liderlik koltuklarında gördüğümüz bir X Kuşağı var. Aslında her jenerasyon kendi yaşam parçacığını taşıyor. O kara parçasında, bir döneme ait hikayeler, gerçekler, tabular, duygular var. Bunları değiştirmek gayreti ancak beyhude bir çaba olur. Asıl olan, bu parçaların dokusunu bozmadan, birlikte nefis bir ‘takımada’ oluşturabilmek. Mümkün mü?  Bence mümkün.”

Etiket:
Mehmet Fahri Özkan

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir