En Az Arıza bildiriminde Güney Koreli Otomobil Markaları Lider

En Az Arıza bildiriminde Güney Koreli Otomobil Markaları Lider

Mehmet Fahri 21.06.2018 5

Global bağımsız pazar araştırma şirketi J.D. Power tarafından her yıl yapılan kalite araştırması sonuçlarına göre; Hyundai’nin bağımsız lüks markası Genesis, yeni araç kalitesi alanında listenin en üst sırasında yer alırken, onu sırasıyla Kia ve Hyundai izledi. Böylece ilk defa Güney Koreli üç büyük otomotiv şirketi, listenin en üstünde yer almış ve J.D. Power araştırmalarında yakın markaja alınmış oldu. Genesis kalite araştırması listesinde zirveye yerleşti.

Her 100 araçtan 68 hata bildirimi

Genesis; bağımsız bir marka olarak ikinci yılında, her 100 araçta 68 hata bildirim oranıyla, tüm rakiplerini geride bırakarak listenin zirvesine oturdu. Kia markası birbirini izleyen iki yıllık araştırma sürecinin ardından, bu yıl 72 hata bildirimiyle kendine ikinci sıraya yer bulurken; Hyundai markası da müşterilerinden 74 hata bildirimi alarak 2017’ye oranla 14 puanlık bir yükseliş göstermiş oldu.

Listede Hyundai’yi sırasıyla Porsche, Ford ve Chevrolet izlerken, endüstri ortalaması her 100 araç için 93 sorun bildirimi olarak açıklandı.

 

Mehmet Fahri Özkan

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir