Bir Zamanlar İletişimde Telgraf

Bir Zamanlar İletişimde Telgraf

Mehmet Fahri 20.06.2018 5

Telgraf, iki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretlerin olduğu yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini içeren bir telekomünikasyon düzenidir.

Elektrikli telgraflar, bir verici, bir alıcı ve ikili arasına giden elektrik hattından gelir. Vericiye maniple denir. Maniple, telgraf ağındaki elektrik akımını açıp kapayan anahtarlardır. Manipleye basınca devre tamamlanır ve telgraf şebekesinden akım geçer.

Karşı tarafta ise alıcılar vardır. Alıcılar, elektro mıknatıs bobinlerden yapılmışlardır. Elektro mıknatısın geri ileri geri hareket edebilen madeni bir çubuk vardır. Bu çubuk elektro mıknatıstan akım geçtiği zaman hareket eder. Bir kâğıt şeridinin bir kâğıt şeridinin üzerine (.) Veya çizgi (-) şeklinde şekiller çizer.

Sesle çalışan alıcılar da vardır. Bir kağıda yazı yazmak yerine, sert bir cisme vurarak tıkırtı çıkarırlar. Tecrübeli telgraf operatörleri, bu tıkırtıları dinleyerek mesajı çözerler. Burada kısa tıkırtı nokta ( . ), Uzun tıkırtı çizgi ( ) hayal etmek.

 

Tarihi

Claude Chappe, 1792 yılında telgraf adında bir sistem ortaya attı. Tepeleri üzerinde bir ağ oluşturuldu ve onu bir arada oluşturmuşlardır. Onun konumu bir harfe veya bir rakama sistemi geliyordu. Bu sistem çok başarılı oldu. 19. yüzyılın ortalarında Fransa’daki kule ağı yaklaşık 4828 kilometreydi.

1830 yılında ABD’li Joseph Henry (1797-1878), elektrik akımını uzaklara kurtarıp, oradaki bir zili çalıştırdı. Zil bir elektromıknatısa bağlıydı. Bu elektrikli telgrafın doğuşuydu.

1832 yılında ABD’li ressam Samuel Morse, bir yolculuğun elektro mesyoneliyle konuşması bir yolcuyla tanışmıştı. Telgraf’ta mevcut olan Morse, bu sefer elektro mıknatıslı telgraf için yapılmıştır.

1835 yılında, Samuel Morse ilk elektromıknatıslı telgrafını yaptı. O telgrafta verilen elektromıknatısa başlı bir kalem vardı. Bu kalem kâğıt bir elektro mıknatıstan etk hareketle zig zag çizgiler çiziyordu. Bu sistem pek başarılı.

Daha sonra Morse ve yardımcısı Vail adlı eserindeydi. Nokta ve çizgilerden bir kodlama sistemi ortaya çıktıdılar. Bu kodlama sistemi, daha sonra tüm dünya kabul gören Mors alfabesiydi.

Etiket:
Mehmet Fahri Özkan