BİR KUTUDAN, BİR ODAYA

 BİR KUTUDAN, BİR ODAYA

Mehmet Fahri 13.10.2018 5


Çocukluğundan beri otomobil kataloğu biriktiren ve bu konuda bir sosyal medya hesabı açarak bunları otomobil meraklılarının beğenilerine sunan İsmail Başbölük ile bu hobisi hakkında görüştük.

 

Çocukluğundan beri otomobil katalogları biriktiren ve bunları İnstagram’da bulunan “katalog keyfi” kullanıcı adlı hesabında paylaşarak otomobil meraklılarının beğenilerini toplayan İsmail Başbölük ile yaptığı katalog koleksiyonu hakkında röportaj yaptık. Katalogları 4-5 yaşlarından itibaren biriktirdiğini ifade eden Başbölük, küçüklüğünde babasının karne hediyesi olarak katalog hediye ettiğini de ifade etti.

KATALOGLARDAN RESİMLERİ KESİP HALININ ÜZERİNDE SÜRERDİM.
İsmail Başbölük; katalog biriktirme macerasına 4-5 yaşlarında başladığını dile getirirken, “ 1990-1991 senelerinde ülkemizde çok fazla marka bulunmuyordu.  Babam bazen katalog getirirdi bende kataloglardan resimleri kesip halıda sürerdim” Diye konuştu.

BİR KUTUYLA BAŞLADI, ŞİMDİ ODASI VAR.
Başbölük,” 1999 senesiydi annem elinde bir kutuyla gelip katalogları kutuya koymamı istedi. Sonra ki senelerde bu kutu  bir dolaba büyüdü en son olarak 2016 senesinde eşim kataloglarım için bir oda yapmayı önerdi böylece bu koleksiyon şuan ki son haline kavuştu” İfadelerinde bulundu.

1990’LARDAN İTİBAREN KATALOGLAR VAR
1990’lı yıllardan itibaren ülkemiz de satılmış ve hala satılmakta olan 62 markanın kataloğunun elinde bulunduğunu ifade eden Başbölük, elinde bulunan en eski kataloğun  bir takipçisinin hediye ettiği  1983 yılından kalan BMW markasının kataloğu olduğunu da belirtti.

KARNE HEDİYESİ OTOMOBİL KATALOĞU
Karnemi aldığımda veya bir başarı elde ettiğimde ailem beni çevre büyük illere götürürdü bende orada bulunan otomobil bayilerine gidip katalog isterdim benim hediyem de buydu, mutlu olurdum” ifadelerini kullanan Başbölük bu hobinin kendisine hiçbir ekonomik getirisinin olmadığını ancak manevi olarak getirisinin olduğunu da belirtti.

KAÇ YILDIR KATALOG BİRİKTİRİYORSUNUZ VE BU MERAK NEREDEN GELİYOR?
Kataloglara ilgim 4-5 yaşlarından itibaren başladı. Okumayı bilmiyordum ama resimlerine bakıp mutlu oluyordum. Evimize gelen misafirlere kataloglarımı gösterirdim. O yıllarda 1990-1991 seneleri haliyle çok fazla otomobil markası ve bayisi yok ülkemizde. Teyzemin eşi getirirdi kataloglarımı kimi zamanda babam. Tabi onların pek çoğu günümüze ulaşmadı, o yıllarda katalogların içindeki resimleri kesip yerde halının üzerinde sürerdim.

Yine kestiğim o resimlerle hayali otomobil bayisi yapardım. Yaşım ilerledikçe katalog kesmeyi bıraktım ve evde dolaplarda saklamaya başladım. Sonra 1999 senesinde annem elime bir kutu verdi ve kataloglarını bunun içinde sakla kötü olmasınlar dedi.  Ardından bir sonraki sene küçük bir dolap verildi, sonraki senelerde dolaplarım büyüdü birkaç dolap oldu ve öyle büyüyerek devam etti. Sonra 2016 senesinde evlenip eşimle şu an oturduğumuz eve taşınınca eşim kataloglarına oda yapalım dedi ve bu büyük koleksiyon şu an ki haline kavuştu.

KOLEKSİYONUNUZDA KAÇ MARKA OTOMOBİLİN KATALOĞU VAR?
Elimde ülkemizde 90’lardan itibaren satılmış ve satılmakta olan tüm markalar ile yurtdışına çıkışlarımda ülkemizde olmayan marka ve modelleri toplamak kaydıyla yaklaşık 62 markanın kataloğu var.

ULAŞAMADIĞINIZ BİR KATALOG VAR MI?
İsteyip de ulaşamadığım katalog olarak Ferrari markasının modellerini bulmakta sorun yaşıyorum.

EN ESKİ KATALOG HANGİ YILDAN?
Elimde en eski katalog bir takipçimin hediye ettiği 83 model BMW kataloğu var. Onun dışında ise 91-92 yılından itibaren başlıyor.

KARNE HEDİYESİ OTOMOBİL KATALOĞU

 BU KATALOGLARA NASIL VE NEREDEN ULAŞIYORSUNUZ?
Kataloglarımı çocuk yaşlarda babam ve büyüklerimle bayilere giderek 14-15 yaşlarımdan itibaren ise kendim bayileri gezerek istiyorum. Tokat- Zile’de küçük bir ilçede büyüdüm. Haliyle otomobil bayisine ve kataloğuna ulaşmak zordu. Karnemi aldığımda veya bir sınavda başarı gösterdiğimde ailem beni çevremizdeki büyük illere katalog toplamaya götürürdü. Ödülüm buydu, gezerek çantalarca katalog toplardım, eksiklerimi tamamlardım. Bazen küçük olduğum için vermezlerdi veya bir tane alabilirsin derlerdi. Bunun üzerine de ertesi gün kardeşimi gönderirdim. Kardeşime kataloğunu istediğim modelleri söyleyip “Babam bu arabadan alacak. Bize kataloğunu verir misiniz” dedirttim. Sonra 18 yaşından itibaren üniversite yıllarımla birlikte kataloğa ulaşma anlamında daha avantajlı oldum. Üstelik bölümümün ikinci öğretim öğrencisiydim ve gündüz bayilerde çalışırdım akşam okula giderdim.

KAÇ YILDIR KATALOG BİRİKTİRİYORSUNUZ?
Düzenli olarak 1999 senesinden beri yani 19 yıldır katalog biriktiriyorum. Öncesini de sayarsak 5-6 yaşlarından itibaren diyeyim.

KATALOGLAR HAYATIMA HEP GÜZELLİK KATTI.

EKONOMİK OLARAK BİR GETİRİSİ OLUYOR MU?
Ekonomik olarak herhangi bir maddi gelir elde etmedim ama manevi anlamda çok gelirim oldu. Bir kere bu yaşa kadar hiç bunalıp sıkıldığım olmadı. Boş zamanlarımı, tatillerimi kataloglarla geçirdim. Öğrencilik döneminde okul çıkışını, sonrasında iş çıkışını iple çekerdim kataloglarıma kavuşmak için. Onların her bir satırını tek, tek okudum dolabıma arşivledim, tozlarını aldım. Hayatıma hep güzellik kattı.

 

Mehmet Fahri Özkan

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir