BAKIO’NUN FAVORİLERİ #1

BAKIO’NUN FAVORİLERİ #1

Abdullah 28.02.2018 5

1. RED DEAD REDEMPTİON

Rockstar San Diego ile Rockstar North tarafından geliştirilip, Rockstar Games tarafından yayımlanan, üçüncü şahıs nişancı persfektifine sahip, açık uçlu aksiyon-macera türündeki Western video oyunu. Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için Kuzey Amerika’da 18 Mayıs 2010’da, geri kalan bölgelerde ise 21 Mayıs 2010’da yayımlandı.

Oyun 1911 yılının Vahşi Batı’sında, ABD ile Meksika sınırları civarında geçmektedir. Eski bir kanun kaçağı olan John Marston’ın ana karakter olarak yer aldığı oyunda; eşi ve çocukları devlet tarafından rehin alınan Marston’un, eski çete üyelerini yakalamak için verdiği mücadele konu edilmektedir

2. ASSASSİN’S CREED 2

Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen, Ubisoft tarafından yayımlanan, 2007 yılında çıkış olan Assassin’s Creed oyununun devamı olan , açık uçlu aksiyon&macera oyunudur. Oyun Kuzey Amerika’da 17 Kasım 2009’da, PAL bölgelerinde ise 20 Kasım 2009’da piyasaya çıkmıştır.

Bu sefer 1476 yılında Floransa Cumhuriyeti’nde yaşamış ve Desmond’ un bir diğer atası olan Ezio Auditore da Firenze’nin anılarını keşfe başlar. Desmond, Animus’un “Kanama Etkisi” sayesinde Ezio’nun yeteneklerini elde etmeye çalışır. Böylece suikastçilere yardım edebilecektir. Ezio’nun babası ve kardeşleri, tapınakçı biri olan Uberto Alberti tarafından idam edilir. Ezio, Uberto’yu öldürüp intikamını alır ve annesini ve kız kardeşini Tuscan bölgesindeki villalarına kaçırır. Bu sırada amcası Mario’dan suikastçılık eğitimi alır. Ayrıca mucit Leonardo da Vinci ile arkadaş olur. Leonardo, Altaïr’in anılarını içeren kodeksleri çözmek için Ezio’ya yardım eder. Ayrıca bu kodekslerden Ezio için yeni silahlar yapar. Ezio bu 30 kodekse “Eagle Vision“ (Kartal Görüşü) ile bakınca bir harita görür. Bu harita dünya üzerindeki nesnelerin yerlerini göstermektedir. Ezio babasının ölümüne sebep olanları öldürür ama bir asilzade ve tapınakçı olan Rodrigo Borgia’yı bırakır. Ezio, Rodrigo’yu yendikten sonra Apple of Eden’ı (Cennetin ‘Elma’sı) ele geçirir. Apple of Eden, Piece of Eden’ın bir türüdür. Rodrigo kaçar. Rodrigo, başka bir Piece of Eden olan Papal Staff’ı ele geçirmiştir. Bununla gizli odaya girmeye çalışır. Ezio, Rodrigo’yu alaşağı eder ama hayatını bağışlar.Sonra odaya gider ve adı Minerva olan bir kadının holografik bir görüntüsüyle karşılaşır. Minerva, “Önceden Gelenler” (Those Who Came Before) denilen önceki medeniyettendir. Minerva, büyük bir felaketin yaşandığını ve bu felaketin medeniyetinin sonunu getirdiğini ayrıca bu felaketin ilerde tekrar yaşanacağını söyler. Ezio’nun anılarından Minerva, direkt olarak Desmond’a “Gerisi sana kalmış, Desmond.” (The rest is up to you, Desmond.) der ve Ezio’un yanı sıra Desmond, Lucy, Shaun ve Rebecca’yı da kafaları karışık halde bırakır. Abstergo, Desmond’un yerini tespit eder ve Desmond ve suikastçı takımı ordan kaçar. Sonra Desmond’u başka ipuçları bulmak için tekrar Animusa sokarlar.

Desmond, Ezio’nun anılarını incelerken bazı yerlerde kendinden önce kaçırılan ve Abstergo tarafından Animusta uzun süre tutulduğu için ölümüne sebep olunan deneğin (Subject 16) bıraktığı bazı parçaları araştırır. Bu parçaları birleştirdiğinde Adem (Adam) ve Havva’nın (Eve) Apple of Eden (Cennetin ‘Elma’sı) ile kaçtıkları görülür.

3. FAR CRY 3

Ubisoft Montreal’in Ubisoft Massive, Ubisoft Red Storm ve Ubisoft Shangai stüdyolarıyla birlikte geliştirdiği Ubisoft’un yayımladığı açık dünya birinci şahıs nişancı video oyunudur. Seri olarak 2008 yapımı Far Cry 2’nin devam oyunudur.[2] Fakat iki oyun senaryo olarak birbirinden bağımsızdır.Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkarılmıştır.

Oyun, Jason Brody ve yakın arkadaşlarının Bangkok tatilinde skydiving yaparken korsan istilasındaki bir adaya düşmesiyle başlar. Vaas adında psikopat bir korsan reisi tarafından tutsak edilirler. Vaas ailelerinden fidye koparıp onları köle olarak satmayı planlamaktadır. Jason abisi Grant’in yardımıyla kaçma girişiminde bulunur, fakat abisi ve arkadaşlarından biri, Vincent Salas, öldürülür. Jason, korsanların faaliyetlerinden zarar gören adanın yerli halkı Rakyatlardan biri olan Dennis tarafından kurtarılır. Dennis, Jason’daki potansiyelin farkındadır. Onu savaşçı olarak tanımlar ve yeteneklerine erişmesi için ona özel dövmeler verir. Cesaretine hayran kalan Rakyat kabilesi, bir yabancı olmasına rağmen onun kutsal tapınaklarına girmesine izin verir, ve kabilenin dişi lideri Citra onu kabileye dahil eder. Bir yandan arkadaşlarını kurtarmak için görevden göreve koşan Jason, diğer yandan ada halkının adayı geri almasına ve yerli ilaçları konusunda uzman olan Dr. Earnhardt’a yardım etmektedir. Bütün macera boyunca Jason, Rakyat halkının saygı duyduğu olgun bir savaşçıya dönüşür. Arkadaşları ise Citra ve Rakyat halkıyla adada kalmayı tasarlayan Jason’ın bu fikrinden ve katile dönüşmesinden rahatsızlık duyar.

Uzun bir takibin ardından Vaas’ı öldürdükten sonra, Jason, Vaas’ın patronu Hoyt Volker yönetiminde olan güneydeki adaya hareket eder. Citra’ya, kardeşine ve ada halkına yaptıklarından ötürü Hoyt’u öldüreceğine dair söz verir. Hoyt’u öldürüp kardeşi Riley’i kurtardıktan sonra Dr. Earnhardt’a geri döner. Geldiğinde doktor ölmek üzeredir, ölmeden önce Jason’a arkadaşlarını kurtarmaya çalıştığını fakat Citra’nın savaşçılarının onları tapınağa götürdüğünü söyler. Tapınağa geri dönen Jason, Citra’nın tutsak ettiği arkadaşlarını bulur. Bir çeşit halüsinasyondan sonra, Jason’a iki seçenek kalır: Ya arkadaşlarını infaz edip Citra’yla adada kalacaktır ya da arkadaşlarını kurtarıp adadan ayrılacaktır.

4. LAST OF US

The Last of Us, Naughty Dog tarafından geliştirilen, aksiyon-macera ve hayatta kalma-korku türlerindeki, Sony Computer Entertainment tarafından yalnızca PlayStation 3 ve PlayStation 4 için yayımlanan video oyunu. 10 Aralık 2011’deki Spike Video Oyunu Ödülleri sırasında duyurusu yapılmış olmakla birlikte dünya çapında 14 Haziran 2013’te, Japonya’da 20 Haziran 2013’te satışa sunulmuştur.

Oyun, soluma veya sıvı aktarımı yoluyla aktarılan sporlar aracılığıyla yayılan ve kısa bir sürede tüm dünyayı etkileyen bulaşıcı bir hastalığın yayılmaya başlamasından yirmi yıl sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde geçer. Bu hastalık, bulaştığı kişinin beynini birkaç saat içerisinde etkilemekte ve onu, bir ısırığıyla karşısındakini öldürebilme kapasitesine sahip olan bir yaratığa dönüştürmektedir. Enfeksiyona uğramış olanlar ve hayatta kalan insanlar olmak üzere ikiye bölünen dünya nüfusu, iki grup arasındaki mücadele sebebiyle büyük bir azalma göstermiştir. Hastalık sebebiyle medeniyetin büyük bir kısmı mahvolmuş olduğundan hayatta kalan insanlar, askerler tarafından korunan karantina bölgelerinde veya bu alanların dışında farklı gruplar hâlinde yaşamlarını sürdürmektedir.

5. MAFIA 2

Mafia 2 , Mafia: The City of Lost Heaven ‘ın devam niteliğindeki 21 Haziran 2010’da piyasaya sürülen sandbox tarzı üçüncü şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Önceleri Illusion Softworks diye bilinen 2K Czech tarafından geliştirilmiştir ve 2K Games tarafından yayımlanmıştır.

Oyun 1950’li yıllarda San Francisco ve New York baz alınarak tasarlanmış Empire Bay adlı kurgusal bir şehirde geçecektir . Bu ad New York’un devletinin lakabı “İmparatorluk Devleti” referans alınarak koyulmuştur. Oyun 10 mil kare büyüklüğünde tamamen açık uçlu bir harita takdim edecektir. Oyunun başlangıcında herhangi bir yasaklı alan olmayacaktır. Yaklaşık 50 taşıtın yanı sıra devirden alıntı lisanslı müzikler de oyunda vardır.

 

Abdullah Çakmak

Selçuk Üniversitesi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir